Celiakia - diagnostyka i dieta

Celiakia - diagnostyka i dieta

Sekrety Diety > Czytelnia > Artykuły > Celiakia - diagnostyka i dieta

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Masz zdiagnozowaną celiakię? A może podejrzewasz, że możesz być na nią chory? W takim razie zapewne zainteresują Cię informacje na temat diety bezglutenowej. Co powinieneś wiedzieć o tej diecie oraz samym schorzeniu?

Objawy celiakii

Celiakia produkty nie dozwolone
 
Celiakia (inaczej choroba trzewna) jest jedną z najczęściej występujących u człowieka nietolerancji pokarmowych. Ostatnie badania wskazują, że częstotliwość zachorowań na nią może wynosić nawet 1:100 osób. Osoby borykające się z tym schorzeniem odczuwają szereg dolegliwości takich jak: bóle i wzdęcia brzucha, utrata masy ciała, chudnięcie, objawy niedoborowe (np. anemia), zmiany usposobienia (często depresja), biegunki tłuszczowe lub wodniste, zaburzenia rozwoju u dzieci (w tym głównie zaburzenia wzrostu), afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej, wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe, podwyższony poziom cholesterolu i wiele innych. Spowodowane są one nietolerancją glutenu – białka zawartego w zbożach. W przebiegu choroby działający w sposób toksyczny gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni oraz przede wszystkim wchłanianie składników pokarmowych), co z kolei sprawia, ze składniki zawarte w pożywieniu nie są prawidłowo przyswajane.

 
Uwaga! Nieleczona dietą celiakia może przyczynić się do poważnych komplikacji w tym nawet nowotworu!

Celiakia a dieta bezglutenowa

Celiakia produkty dozwolone
 
Ponieważ choroba trzewna przejawia się w nietolerancji glutenu w profilaktyce oraz leczeniu celiakii stosuje się dietę bezglutenową. Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które zawierają gluten – innymi słowy wykluczeniu pokarmów z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż. Naukowo dowiedziono, że owies jako taki nie jest szkodliwy dla osób borykających się z celiakią. Niestety w Polsce ze względu na jego zanieczyszczenie ziarnami innych zbóż zaleca się wyeliminowanie z diety również produktów z udziałem tego zboża. Zamiast tego osoby przebywające na diecie bezglutenowej mogą spożywać ryż, kukurydzę i ziemniakia także takie produkty jak amarant, gryka, proso, soczewica, sorgo, soja, tapioka i inne. W sklepach pojawiają się również pokarmy, które są oznaczone jako pozbawione glutenu. Są to właśnie produkty stworzone z myślą o osobach przebywających na diecie bezglutenowej.

Diagnostyka celiakii

 
W chwili obecnej najczęściej stosowanymi badaniami diagnozującymi celiakię są testy serologiczne. Ponieważ nie dają one 100% pewności, co do faktycznego istnienia schorzenia pozytywne wyniki badań na przeciwciała są następnie potwierdzane za pomocą biopsji jelita cienkiego. Alternatywą dla tej inwazyjnej metody diagnostyki choroby trzewnej są testy genetyczne.

 
Uwaga! Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN) oficjalnie zarekomendowało badania genetyczne w wykrywaniu celiakii. Oficjalnie przyjęto, iż badania genetyczne są niezastąpione u pacjentów z grupy ryzyka rozwoju celiakii (ich bliscy chorują na celiakię) i powinny być zastosowane jako pierwszy element diagnostyczny.

 
Badanie genetyczne jest całkowicie bezbolesne i proste w wykonaniu. Materiał do testu stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Można go pobrać samodzielnie w domu przy pomocy specjalnego zestawu. Na wynik testu czeka się około 15 dni roboczych.

Skuteczność badań genetycznych

 
Na podstawie badań genetycznych można w 100% wykluczyć ryzyko celiakii u osoby, u której te geny nie występują.

 
Choć 15-20% zdrowych ludzi także jest nosicielem typowego układu genów predysponującego do rozwoju celiakii i badania genetyczne nie zawsze dają 100% pewność przy potwierdzeniu choroby (żadne badanie w kierunku diagnostyki celiakii jej nie daje), to stanowi ono przesłanką wzmacniającą podejrzenie celiakii i pozwala podjąć odpowiednie kroki, zwłaszcza w przypadku pacjentów z niecharakterystycznymi objawami.

Gdzie możesz wykonać badanie?

 
Badanie możesz wykonać w laboratorium genetycznym testDNA Sp. z o.o. Więcej informacji na jego temat uzyskasz kontaktując się z nami na bezpłatnej infolinii 800-007-771 lub pod numerem telefonów (32) 363 08 75. Kontaktując się z nami powołaj się na Sekrety Diety a otrzymasz 50zł zniżki na badanie!

Naszym partnerem jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej!

Celiakia – przeczytaj więcej o chorobie trzewnej


Autor: Elwira Posłajko
testDNA Sp. z o.o.



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik