Szukając remedium na różne dolegliwości często nie zdajemy sobie sprawy ile naturalnych leków znajduje się w naszej kuchennej szafce. Przyprawy, bo o nich mowa, mimo nieznacznej zawartości składników odżywczych mają niezliczone właściwości lecznicze i prozdrowotne. Od najdawniejszych czasów dodawane do potraw lub wykorzystywanie do robienia naparów korzystnie wpływały na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto znajdują zastosowanie jako środki konserwujące i z powodzeniem zastępują sól, której nadmiar w diecie może przyczynić się do zatrzymywania wody w organizmie. Warto więc lepiej je poznać, aby wzbogacając smak i aromat przygotowywanych dań móc jednocześnie zadbać o swoje zdrowie.
Pomoc w codziennych dolegliwościach
Nawet niewielkie ilości przypraw mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasz organizm poprawiając przeminę materii, regulując pracę jelit czy chociażby wzmagając apetyt. Niewątpliwie, dostarczane z pożywieniem najintensywniej działają na układ pokarmowy. Aby przyspieszyć trawienie i zapobiec wzdęciom warto stosować takie przyprawy jak anyż, bazylia, natka pietruszki, pieprz, curry, cząber, estragon, gorczyca, liść laurowy i mięta. Dodatkowo mogą one przyspieszyć wydzielanie soku żołądkowego, łagodzić biegunki i być ratunkiem w przypadku niestrawności. W przypadku mdłości pomocne są: cynamon, mięta, gałka muszkatołowa, imbir i melisa. Ta ostatnia podobnie jak kolendra, olejek waleriany, wanilia i koperek działa uspokajająco i antydepresyjnie, a stosowana w formie naparów zapobiega nerwicom. Na niezbyt silne bóle warto wypróbować melisę, chili, goździki i tatarak, które działają znieczulająco poprzez spowalnianie przewodzenia bodźców nerwowych.
W okresie jesienno-zimowym warto dodawać do potraw czosnek, oregano, chili, cynamon i goździki – zwalczają infekcje, zmniejszają przekrwienie śluzówki nosa, działają antybakteryjnie i wykrztuśnie. Dodatkowo pomagają oczyścić zatoki i oskrzela, pomocne są też w chorobach górnych dróg oddechowych. W przypadku przeziębienia zastosować można również herbatkę imbirową, która rozgrzewa i nawadnia organizm, oraz działający napotnie rozmaryn. Rozgrzewająco działają również olejki gorczycy, eukaliptusa i rozmarynu.
Ratunek w dolegliwościach przewlekłych
Kobietom borykającym się z nieregularnymi i bolesnymi menstruacjami warto polecić stosowanie cząbru, szafranu i naparów z melisy. Wymienione przyprawy mogą okazać się pomocne również w zwalczaniu dokuczliwych objawów menopauzy. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego, które dopada szczególnie często kobiety wykorzystać można kolendrę, kminek, pietruszkę. Można zastosować również olejki i napar z jałowca, który dodatkowo zapobiega kamicy nerkowej. Na problemy związane z układem krążenia dodawajmy do potraw obniżające ciśnienie czosnek i melisę, zapobiegający miażdżycy i obniżający poziom cholesterolu estragon oraz polepszające krążenie kurkumę, imbir i pieprz. Rozmaryn i estragon dodatkowo wzmacniają serce dlatego zalecane są osobom po zawale. Osobom uskarżającym się na reumatyzm polecić można jałowiec, majeranek i szczypiorek. Szałwia ma działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, dlatego często wykorzystywana jest w stanach zapalnych gardła, jamy ustnej i dziąseł, polecić ją można również cukrzykom. Na problemy z tarczycą pomoże rzeżucha.
Na urodę i dobre samopoczucie
Osoby próbujące pozbyć się zbędnych kilogramów mogą wypróbować koperek, który hamuje uczucie głodu oraz przyspieszające spalanie tłuszczu oregano i tymianek. Rzeżucha wzmacnia włosy i podobnie jak kurkuma i szałwia poprawia wygląd cery i pomaga w leczeniu wyprysków. Aby poprawić nastrój i dodać energii warto przyrządzić dania z dodatkiem bazylii. Samopoczucie poprawić może także działający odświeżająco anyż i chili, które pomaga zwalczać bóle głowy. Do romantycznej kolacji warto dodać wanilię i cynamon, które działają relaksująco i odprężająco oraz lubczyk, którego miłosne działanie znane jest od wieków.
Najlepiej sprawdzają się zioła świeże –prosto z ogródka lub donicy. Jeśli korzystamy z suszonych przypraw pamiętajmy o ich właściwym przechowywaniu. Opakowania muszą być zamknięte i przetrzymywane w ciemnym i suchym miejscu. Aby zachować jak najwięcej cennych składników należy dodawać przyprawy pod koniec gotowania aby jak najkrócej narażać je na działanie wysokiej temperatury. Niektóre z nich mogą również powodować reakcje alergiczne, dlatego z rozwagą powinny je stosować osoby cierpiące na różne uczulenia pokarmowe.
Autor: Ilona Andraka