Kminek jest jedną z najczęściej używanych przypraw
w kuchniach wielu narodów. Niewiele osób wie jednak, że jest on nie tylko doskonałym dodatkiem do potraw, poprawiającym ich smak i aromat, ale także środkiem leczniczym na wiele popularnych dolegliwości. Nie posiada zbyt wielu składników odżywczych, jednak warto poznać właściwości kminku, aby wykorzystać jego dobroczynny wpływ na organizm.
W małych ziarenkach odnaleźć można flawonoidy, które dzięki właściwościom antyoksydacyjnym pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym. Zawierają również węglowodany, związki białkowe, a także kwasy organiczne i związki mineralne. Dodatek kminku sprawia, że danie ma bardziej
wyrazisty i pikantny smak. Przyprawia się nim głównie potrawy tłuste, lecz doskonale nadaje się również do gotowanej kapusty, ćwikły i sałatek ziemniaczanych. Jego smak źle łączy się z innymi przyprawami.
Kminek polecić można osobom dbającym o linię.
Doskonale wpływa na trawienie i poprawia pracę układu pokarmowego. Ponadto dzięki właściwościom rozluźniającym łagodzi wzdęcia. Hamuje również rozwój szkodliwych bakterii układu pokarmowego i poprawia samopoczucie po przejedzeniu. Problemy trawienne u dzieci rozwiąże herbatka kminkowa.
Jadanie potraw przyprawionych kminkiem
wspomaga nerki i działa moczopędnie. Napary z kminku mogą okazać się zbawienne dla osób borykających się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Mogą również przynieść ulgę kobietom cierpiącym z powodu comiesięcznych bólów. Rozgryzanie ziarenek tej przyprawy skutecznie odświeża oddech. Podobnie działa też wywar z kminku. Przyprawa rozwiąże problemy z laktacją. Jest ona także częstym składnikiem syropów i leków wykrztuśnych.
Przez wiele lat kminek wykorzystywany był w medycynie ludowej. Oprócz problemów trawiennych
rzekomo rozwiązywał problemy miłosne. Nie był stosowany jako typowy afrodyzjak lecz jako dodatek do mikstur pomagających w uwiedzeniu. Wierzono również, że kminek jest swoistym amuletem, który ochroni własność przed kradzieżą.
Autor: Ilona Andraka