Owoce granatu znane były już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Ze względu na dużą liczbę nasion
granat stał się symbolem płodności oraz długowieczności i był czczony przez mieszkańców starożytnego Egiptu. Granat stosowany jest jako roślina lecznicza i ozdobna, a owoce o oryginalnym smaku urozmaicają jadłospis.
W Polsce owoce granatu są mało popularne i stosunkowo trudnodostępne. Dzięki dużej zawartości witaminy C pomagają wzmocnić odporność w okresie przeziębień, zapobiega anginie. Obfitują również w kwasy organiczne. Są źródłem niacyny oraz potasu. Obecny w nich błonnik reguluje prace układu pokarmowego i wspomaga odchudzanie. Pomocny jest także w problemach z zaparciami.
Owoc granatu doskonale wpływa na układ krwionośny. Obniża ciśnienie krwi oraz zapobiega chorobom serca. Poprawia także przepływ krwi i utrudnia odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Substancje zawarte w soku granatu neutralizują wolne rodniki i zapobiegają chorobom nowotworowym. Spowalniają również procesy starzenia się komórek pomagając zachować młody wygląd i dobre samopoczucie. Są również stosowane w przypadku stanów zapalnych, szczególnie w artretyzmie.
Jadanie granatów przez osoby cierpiące na chorobę Alzheimera może spowodować spowolnienie następowania objawów.
Nie bez powodu owoce te są kojarzone z płodnością i seksem.
Wiele osób wierzy, że to właśnie granat był zakazanym owocem będącym przyczyną grzechu pierworodnego w raju. Do dziś uważane są za jeden z najsilniejszych naturalnych afrodyzjaków. Wzmacniają doznania miłosne. Ponadto picie soku z granatu pomaga likwidować zaburzenia erekcji. Działa również ochronnie na prostatę i dodaje sił witalnych.
Owoce granatu doceniła również kosmetologia. Stały się nieodłącznym składnikiem wielu kremów odżywczych oraz maseczek. W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły nie tylko owoce, ale także korzenie, nasiona i inne części drzewa. Prowadzone są badania nad sfermentowanymi owocami. Uważa się, że mogą mieć one o wiele większe właściwości lecznicze niż świeże owoce.
Autor: Ilona Andraka