Maliny są jednymi z najczęściej wybieranych leśnych owoców sezonowych. Ich zaletą jest nie tylko charakterystyczny słodki smak, ale także zawartość wielu cennych składników odżywczych. Maliny są bowiem bogate w kwasy organiczne, żelazo i miedź. Zawierają witaminę C, silny przeciwutleniacz wzmacniający naszą odporność i duże ilości błonnika poprawiające pracę przewodu pokarmowego. Obecny w malinach cynk ochroni nas przed zajadami i suchą skórą, a potas pozytywnie wpływa na jej jędrność.
W domowej apteczce stosowane są w przypadku dolegliwości żołądkowych, mają również działanie przeciwwirusowe, a syrop z malin niezastąpiony jest w okresach przeziębień.
Salicylany – substancje zawarte w malinach działają podobnie jak aspiryna: napotnie i przeciwgorączkowo. Istnieją doniesienia, że kwas elangowy zawarty w malinach chroni nas przed nowotworami.
Do produkcji naparów wykorzystywane są nie tylko owoce, ale także liście oraz suszone łodygi malin. Takie napoje mogą być pomocne przy dolegliwościach związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Działają również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pozytywnie wpływa na regulację mikroflory jelitowej i może pomóc w przypadku biegunki. Owoce malin można polecić kobietom w ciąży lub planującym macierzyństwo w najbliższym czasie, zawierają bowiem znaczne ilości kwasu foliowego, który zapobiega wadom cewy nerwowej płodu.
Smak malin większości z nas kojarzy się z latem spędzonym na wsi. Właśnie wtedy owocują krzewy występujące w lasach niemal całej Polski. Jako owoce smaczne i aromatyczne wykorzystywane są do przygotowywania sezonowych przetworów, galaretek i sorbetów. Na rynku dostępne są również maliny hodowlane o mniej wyrazistym smaku i zapachu.
Owoce malin są trudne w przechowywaniu, ponieważ szybko ulegają fermentacji. Najlepiej aby zostały spożyte lub przetworzone w dniu zebrania.
Autor: Ilona Andraka
Źródła:
F. Starzyńska, Owoce dziko rosnące w żywieniu rodziny
J. Carper, Żywność Twój cudowny lek, 2008