Mango należy do rodziny nanerczowatych i jest typowo tropikalnym gatunkiem, którego ojczyzną są Indie. Oprócz Indii eksporterem tych owoców są również Brazylia, Filipiny i Meksyk.
Owoc mango jest owocem pestkowym o zróżnicowanej masie zależnej od odmiany, jego waga i rozmiary mogą dochodzić
nawet do 2kg i 25cm długości. W Polsce jednak popularniejsze są mniejsze gatunki.
Ma jajowaty lub nerkowaty kształt, pokryte jest niejadalną woskowatą skórką o barwie zielonożółtej, pomarańczowej lub czerwono fioletowej. Miąższ mango charakteryzuje się intensywnym aromatem, dużą soczystością i miękkością, jest słodko-kwaskowaty, o lekkim zapachu żywicznym, barwy białej lub częściej pomarańczowożółtej.
Mango zawiera dużo węglowodanów (głównie fruktozy i glukozy), składników mineralnych (m.in. dużo potasu i wapnia) oraz witamin (C, B, i beta-karotenu). Jest to
najbogatsze źródło beta-karotenu wśród owoców.
Mango zaliczane jest do najpopularniejszych owoców tropikalnych i jest wyjątkowo wszechstronnie wykorzystywane. Jego atrakcyjne walory smakowe sprawiają, że jest szczególnie cenione jako owoc spożywany na surowo w formie deserów, napojów, dań słodkich, słonych, elementów dekoracyjnych.
Surowy owoc obiera się ze skórki i kroi w plastry równolegle do pestki. Mango
lepiej smakuje lekko schłodzone przed spożyciem. W przetwórstwie wykorzystywane jest jako surowiec główny lub dodatkowy do produkcji przetworów słodkich (owoce konserwowe, kandyzowane, soki, dżemy, kompoty, produkty mleczne) oraz słonych (marynaty, sałatki, sosy korzenne).
Autor: Katarzyna Cymmer