Truskawka to jeden z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych owoców w Polsce.
Garść tych soczystych owoców dostarcza małą ilość kalorii, a przy tym doskonale syci za sprawą sporej ilości błonnika. Z tego powodu bez obaw mogą znaleźć się w diecie osób z nadwagą, a w ograniczonych ilościach w jadłospisie diabetyków.
Zawarte w truskawkach pektyny wpływają korzystnie na układ krążenia, obniżają poziom cholesterolu, czym samym działają prewencyjnie w stosunku do zawałów serca i udarów mózgu. Podobnie działają zawarte w truskawkach witaminy C i E oraz inne przeciwutleniacze. Ze względu na wysoką zawartość potasu, wapnia, magnezu, manganu, żelaza i mikroelementów wpływają odkwaszająco na organizm.
Dodatkowo są doskonałe na upalne dni, zawierają dużą ilość wody, więc świetnie gaszą pragnienie.
W medycynie ludowej truskawki uchodziły za owoce wspomagające leczenie trądziku i innych problemów skórnych. Używano ich również jako lekarstwa na oparzenia słoneczne. Miały zastosowanie w walce z przeziębieniami i infekcjami, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych.
Poza tym owoce te działają na organizm moczopędnie, przeciwbiegunkowo, wzmacniająco, przeciwreumatycznie, regulują pracę wątroby i wydzielanie żółci. W różnych schorzeniach zaleca się spożywanie truskawek w postaci świeżej, jak również różnego rodzaju naparów, odwarów z owoców rośliny, liści czy korzeni.
U bardzo nielicznych ludzi truskawki mogą być produktem wywołującym migreny.
Truskawki mogą neutralizować rakotwórcze działanie nitrozoamin, powstających podczas smażenia i pieczenia mięsa. Zawarty w truskawkach kwas elagowy oraz glutation wykazują antynowotworową aktywność.
Co ciekawe, owoce te uważane są za afrodyzjak, połączenie truskawek, bitej śmietany i szampana jest zwiastunem udanej nocy. Chociaż śmietany i szampana nie warto polecać, ciekawostką jest, że zawarta w truskawkach witamina C poprawia jakość męskiego nasienia.
Autor: Patrycja Rudnicka
Polecamy dietetyczne przepisy: