Wiśnie jako
owoce sezonowe goszczą na naszych stołach tylko przez krótki czas, dlatego w tym okresie warto spożywać ich jak najwięcej. Owoce te zawierają wiele wartościowych składników odżywczych, są niskokaloryczne, a zawarte w nich substancje pomagają w regulacji pracy układu pokarmowego. Oprócz węglowodanów zawierają znaczne ilości kwasów organicznych, pektyn, antocyjanów i garbników.
Owoce zasobne są w witaminy z grupy B, witaminy: C i E oraz karoten. Dzięki dużej ilości kwasu foliowego spożywanie wiśni warto polecić
kobietom planującym ciążę. Bogate są również w żelazo, którego niedobór może być przyczyną anemii, a także potas niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Osobom skarżącym się na problemy z tarczycą pomóc może zawarty w tych owocach jod – niezbędny do produkcji hormonów tego gruczołu.
Oprócz owoców, w domowym przetwórstwie wykorzystywane są również
liście wiśni zasobne w garbniki mające działanie przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Zarówno owoce jak i liście dodawane są do domowych soków i dżemów. W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły również kwiaty wiśni, z których przygotowywano napary pomocne w przypadku kamicy nerkowej i zapalenia spojówek.
Wiśnie można bez obaw włączyć do diety odchudzającej. Są niskokaloryczne, dają uczucie sytości, a ponadto mają działanie lekko przeczyszczające, dzięki czemu można je polecić osobom borykającym się z zaparciami.
Doskonale oczyszczają organizm i ułatwiają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii
Dzięki antyoksydantom zawartym w tych owocach spożywanie ich może zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych. W ostatnim czasie prowadzone zostały badania, które dowodzą, że związki te zmniejszają również prawdopodobieństwo wystąpienia sercowo-naczyniowych chorób cywilizacyjnych. Mimo dużej zawartości cukru owoce te
polecane są diabetykom, gdyż spożywanie ich nie powoduje gwałtownych zmian cukru we krwi. Miąższ oraz sok tych owoców wykazują działanie antyseptyczne.
Autor: Ilona Andraka