Krzewy agrestu uprawiane są w umiarkowanych strefach klimatycznych Europy i Azji, w północnej Afryce, na Kaukazie. W XIX wieku zaczął być hodowany w Polsce. Do dziś funkcjonuje jako wakacyjny owoc naszych sadów.
Agrest najczęściej spożywany jest na surowo, ale należy pamiętać, aby jedzone przez nas owoce były dojrzałe, bo charakteryzują się największą wartością odżywczą i smakową. Do przygotowywania przetworów najlepsze są również owoce dojrzałe, ale jeszcze twarde, których smak i kolor są idealne do przygotowania kompotów, dżemów, galaretek i win.
Agrest ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Poprawia trawienie i działa przeczyszczająco przy chronicznych zaparciach. Przy braku apetytu, pobudza łaknienie i wspomaga wchłanianie pokarmów. Ma właściwości żółciopędne, co jest istotne w przypadku chorób wątroby.
Jest skutecznym środkiem w walce z otyłością. Zawiera znaczne ilości błonnika i pektyn, dzięki którym szybciej osiągane jest uczucie sytości. Posiada zdolność obniżania ciśnienia.
Owoce są bogate w różne witaminy i związki mineralne. Zawierają połowę ilości witaminy C dostępnej w cytrynach, więc może być spożywany, jako środek podnoszący odporność. Zawiera również prowitaminę A, witaminę E i witaminy z grupy B. Agrest jest bogaty w żelazo, które dzięki obecności witaminy C jest lepiej wchłaniane przez organizm.
Oprócz nadających kwaskowy smak kwasu jabłkowego i cytrynowego, zawiera kwas bursztynowy będący środkiem przeciwzapalnym, regulującym pracę jelit i nerek, pobudzającym system nerwowy. Ponad to kwas bursztynowy jest uznawany za eliksir młodości, spowalnia starzenie się, poprawia nastrój.
Chorzy na cukrzycę mogą spożywać agrest w ustalonych ilościach, gdyż zawiera cukry proste: glukozę i fruktozę.
Owoce agrestu nie powinny być podawane dzieciom do lat 3 i osobom starszym, u których wrażliwy układ pokarmowy może zostać podrażniony. Osoby mające problemy z woreczkiem żółciowym lub po cholecystektomii, w czasie rekonwalescencji po zabiegu, powinny unikać agrestu ze względu na jego skórkę i duża liczbę pestek.
W sklepach z naturalną i ekologiczną żywnością można kupić suszony agrest, który idealnie nadaje się jako dodatek to musli, herbat, jogurtów.
Autor: Katarzyna Pawlak
Polecamy dietetyczne przepisy z agrestem: