Borówka czernica, zwana również czarną jagodą, jest rośliną niezwykle często stosowaną w medycynie naturalnej. Jest również składnikiem wielu leków na dolegliwości układu pokarmowego. Świeże owoce można zbierać od czerwca do września. Najsmaczniejsze są te zerwane prosto z krzaczka jednak mogą być zanieczyszczone m.in. lisimi odchodami, dlatego
przed spożyciem należy je dokładnie umyć, aby uniknąć zarażenia bąblowicą.
Właściwości prozdrowotne posiadają zarówno owoce jak i liście tej rośliny. Jagody zawierają znaczne ilości węglowodanów, natomiast niewiele białka i tłuszczu. Obecne są w nich garbniki utrudniające wchłanianie toksyn oraz kwasy organiczne, glikozydy i witaminy: A, C i PP.
Jagody są niskokaloryczne. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego mają silne działanie przeczyszczające oraz obniżają poziom cholesterolu. Mają właściwości odtruwające, a okłady z roztartych jagód stosowane są w przypadku zapaleń skóry i otarć. Obecne w jagodach sole mineralne takie jak cynk, miedź, mangan, żelazo i wapń poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. Wzmacniają również kości, zęby i mięśnie.
Jagody mają działanie przeciwpasożytnicze. Są pomocne w przypadkach owsicy u dzieci, nieco słabiej działają na glistę ludzką. Obecne w owocach flawonoidy mają działanie antynowotworowe. Liście borówki, dzięki obecności antocyjanów działają przeciwzapalnie. Hamują również biegunki i łagodzą zapalenie śluzówki żołądka.
Suszone owoce mają właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu polecane są osobom miewającym problemy z pęcherzem moczowym. Wykorzystywane są również w leczeniu biegunek. Jagody pozytywnie wpływają na mikrokrążenie, dzięki czemu zwiększają ukrwienie gałek ocznych poprawiając wzrok. Dodatkowo zawartość witaminy A wspomaga widzenie o zmroku i zapobiega "kurzej ślepocie". Uważa się, że jagody mogą być pomocne w przypadku krótkowzroczności i schorzeń plamki żółtej.
Oprócz licznych właściwości zdrowotnych warto pamiętać o oryginalnym smaku jagód, kojarzącym się z wakacjami spędzanymi na wsi.
Czarne jagody doskonale nadają się do dań na ciepło oraz chłodnych deserów. Wykorzystywane są owoce świeże, suszone i mrożone. Niezbyt dojrzałe owoce, zawierające szczególnie dużo pektyn o właściwościach żelujących doskonale nadają się na galaretki.
Autor: Ilona Andraka