Sekrety Diety - jeżyny - wymiennik owocowy

Jeżyny - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

jeżyny 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 110g
miara domowa: 17 sztuk
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Wczesną jesienią, gdy zabraknie już większości sezonowych owoców leśnych można ciągle cieszyć się smakiem dziko rosnących jeżyn, które są zasobne w wiele cennych składników odżywczych. Jeżyny zawierają bowiem duże ilości witaminy P i C, witamin z grupy B oraz chroniącą wzrok witaminę A. Obecne w nich kwasy organiczne oraz związki mineralne wpływają pozytywne na szereg procesów w naszym organizmie. Duża zawartość wapnia reguluje odbudowę kośćca, wzmacnia szkielet i zapobiega osteoporozie, dlatego spożywanie tych owoców zaleca się szczególnie kobietom w okresie menopauzy. Dzięki obecności potasu i magnezu jedzenie jeżyn normuje ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Działają również jako naturalny środek uspokajający.

Duże ilości barwników antocyjanowych, nadające dojrzałym owocom charakterystyczną ciemną barwę, uszczelniają naczynia krwionośne i zapobiegają chorobom serca. Wraz z błonnikiem regulują również pracę przewodu pokarmowego i zapobiegają zaparciom. Dojrzałe owoce mają działanie lekko przeczyszczające, natomiast niedojrzałe zapobiegają biegunkom.

Wykorzystywane są najczęściej do produkcji różnego rodzaju deserów, galaretek i przetworów. Na rynku dostępne są również soki z jeżyn lub z ich dodatkiem, które prawdopodobnie pomagają zapobiegać nowotworom przełyku, a stosowane jako okłady skutecznie wspomagają walkę z wypryskami na skórze. Dzięki właściwościom antywirusowym zalecane są również w okresach przeziębień. Picie soków jeżynowych może wesprzeć walkę ze zgagą oraz nadkwasotą żołądka.

W medycynie naturalnej wykorzystywane są nie tylko owoce, ale także inne części tego krzewu. Napary z liści działają odprężająco i relaksująco, mogą być także pomocne w przypadku anemii. Takie odwary działają również napotnie oraz pomagają w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych, dlatego warto je stosować w przypadku przeziębienia lub anginy. Liście dodane do kąpieli wzmacniają i oczyszczają skórę. Mniej popularne są natomiast działające moczopędnie odwary z korzeni.


Źródła:
F. Starzyńska: Owoce dziko rosnące w żywieniu rodziny
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego

Autor: Ilona Andraka



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik