Kiwi zaliczane jest do
najzdrowszych owoców na świecie. Zawiera szczególnie dużo witaminy C, która wzmacnia odporność oraz jest cennym antyoksydantem niezbędnym w usuwaniu z organizmu wolnych rodników o działaniu rakotwórczym. Dodatkową zaletą jest fakt, że nawet po wielomiesięcznym przechowywaniu w owocach nie następują znaczące straty tego związku, dzięki czemu możemy bez obaw kupować owoce przechowywane przez dłuższy czas w magazynach. Kiwi bogate jest również w kwasy organiczne, witaminę E, witaminy z grupy B, fosfor i żelazo. Posiada również znaczne ilości potasu regulującego gospodarkę wodno-elektronową oraz wapnia ważnego dla kości i układu nerwowego. Obecny w owocach błonnik reguluje pracę jelit i zmniejsza wchłanianie "złego cholesterolu".
Dzięki
dużej zawartości witamin, zwłaszcza witaminy C spożywanie tych owoców zalecane jest w przypadku grypy i przeziębień. Pomagają również zwalczać różnego typu infekcje. Dzięki obecnym w owocach kiwi glikozydom nasercowym pomagają zapobiegać nerwicom i poprawiać samopoczucie. Wspomniana wcześniej witamina C działa również odżywczo na męskie nasienie, dlatego kiwi warto polecić mężczyznom chcącym w najbliższym czasie zostać ojcem.
Kiwi ma działanie moczopędne, dzięki czemu przyspiesza
oczyszczanie organizmu z nadmiaru sodu. W tradycyjnej chińskiej medycynie stosowane było w leczeniu nowotworów żołądka i sutka.
Dzięki dość dużej zawartości wody i kwaskowatemu smakowi kiwi działają orzeźwiająco. Są owocami niskokalorycznymi, wykorzystywanymi często jako
składnik diet odchudzających. Oryginalny kolor tych owoców sprawia, że są doskonałym dodatkiem do wielu potraw, m.in. sałatek owocowych i deserów. Świeże owoce kiwi nie nadają się do galaretek, ponieważ zawarte w nich enzymy utrudniają jej tężenie.
Kiwi znalazło zastosowanie również w kosmetyce. Drobne pestki tego owocu wykorzystywane są jako
naturalny peeling, natomiast mające działanie rozjaśniające kwasy organiczne są składnikiem wielu maseczek do twarzy.
Autor: Ilona Andraka