Owocem śliwki jest pestkowiec. Ze względu na kształt i wielkość owoców w naszym kraju stosuje się podział śliw na 5 grup odmianowych, jednak największe znaczenie gospodarcze mają węgierki, a drugie miejsce zajmują renklody. Owoce różnych odmian dojrzewają od połowy lipca do połowy października. Według okresu dojrzewania śliwy dzieli się na 3 grupy: wczesne, średnio wczesne oraz późne.
Wartość smakowa śliwek zależy przede wszystkim od procentowej zawartości cukrów i kwasów w owocach oraz od proporcji pomiędzy nimi. Śliwki zawierają dużo węglowodanów w postaci sacharozy, glukozy i stosunkowo mało w postaci fruktozy. Zależnie od odmiany zmienne są proporcje występowania w tych owocach składników mineralnych i witamin. Śliwki zawierają dość dużo witaminy P (szczególnie odmiany o ciemnych owocach), β-karotenu i witamin z grupy B, natomiast są ubogie w witaminę C. Ze składników mineralnych dominuje potas.
Owoce te charakteryzują się dużym wpływem na naszą perystaltykę, mają działanie przeczyszczające i mogą dzięki temu zapobiegać zaparciom. Dobrym sposobem na problem zaparć jest niedosładzany kompot śliwkowy, bowiem właściwości przeczyszczające śliwek są przekazywane do wody podczas gotowania. U osób wrażliwych, które dotąd unikały śliwek, mogą one powodować wzdęcia oraz bóle brzucha. Zwykle jednak dolegliwości te nie są długotrwałe i po pewnym czasie ustępują.
Ze względu na smak i sposób użytkowania owoce śliw dzielimy na deserowe i przerobowe. Śliwki należą do owoców nietrwałych i nie nadają się do dłuższego przechowywania lub transportu. Owoce te spożywa się w stanie świeżym lub przerabia na mrożonki, susz, marmolady, powidła, dżemy i wódki gatunkowe (śliwowice) – których jednak nie polecamy dla zdrowia.
Źródła:
A. Lepka: Towaroznawstwo. Produkty spożywcze, PWE, 1995
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, 2008
J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, PWN, 2010
J. Carper: Apteka żywności, Vesper, 2008
J. Carper: Żywność twój cudowny lek, Vesper, 2008
Autor: Katarzyna Cymmer