Mandarynki są owocami drzewa mandarynkowego. Miąższ składa się z luźno połączonych ze sobą segmentów zawierających liczne nasiona. Mandarynki są mniejsze niż pomarańcze i dojrzewają wcześniej. Miąższ łatwo się oddziela od skórki, jest soczysty, o łagodnym smaku i zapachu.
Jak większość owoców cytrusowych charakteryzują się dość wysoką zawartością witaminy C, oraz wody. Zawarta w nich witamina C przeciwdziała różnym kancerogenom m.in. nitrozoaminom. Ponadto zawarte w nich pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi. W porównaniu z pomarańczami sok mandarynek zawiera więcej cukrów, a mniej kwasów. Im większe są owoce tym będą smaczniejsze oraz czym dojrzewają w cieplejszym klimacie tym będą słodsze. Mandarynki tak jak inne owoce cytrusowe przeciwdziałają nowotworom żołądka, przełyku oraz trzustki.
Ze względu na atrakcyjny smak mandarynki są spożywane przede wszystkim w stanie surowym jako owoce deserowe. Ich walory smakowe powodują, że są również cenionym składnikiem surówek, sałatek, a także elementem dekoracyjnym ciast, deserów, a także potraw mięsnych i warzywnych. W przetwórstwie mają głównie zastosowanie do produkcji owoców konserwowanych. Przerabia się je również na kompoty, soki, dżemy i napoje orzeźwiające. Natomiast olejek z okrywy owocu znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Mandarynki odznaczają się wysoką odpornością na transport i przechowywanie, w optymalnych warunkach ich okres przechowywania wynosi 3-6 miesięcy, co sprawia, że są dostępne w stanie świeżym przez cały rok.
Źródła:
J. Carper: Apteka żywności, 2008
J. Carper: Żywność Twój Cudowny Lek, 2008
A. Lepka: Towaroznawstwo. Produkty spożywcze, PWE, 1995
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, 2008
J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, PWN, 2010
Autor: Katarzyna Cymmer