Sekrety Diety - melon - wymiennik owocowy

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

melon 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 140g
miara domowa: 1/3 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Melon, należący do rodziny warzyw dyniowatych, jest stosunkowo rzadko uprawiany w Polsce, ale walory smakowe i odżywcze sprawiają, że jest coraz częściej spożywany.

Melon zawiera około 90% wody, dlatego też w letnie, upalne dni bardzo dobrze gasi pragnienie i orzeźwia.

Owoce melona są dość nietrwałe w przechowywaniu, dlatego aby zachowały dobre właściwości odżywcze i smakowe należy je przechowywać w temperaturze poniżej 10ºC.

Melony są najczęściej spożywane na surowo – na słodko jako deser lub jako przystawka w postaci sałatki lub z pieprzem czy imbirem. Mogą być częścią dania głównego, np. zapiekanka z melona, melonowe szaszłyki. Dobrze sprawdzają się jako składnik dżemów, konfitur i marmolad.

W wielu krajach, według medycyny ludowej melon może mieć różne właściwości lecznicze. W Indiach jest uważany za środek moczopędny, w Chinach leczy się nim zapalenie wątroby, a na Filipinach raka.

Melon, jako warzywo o żółto-zielonej barwie, zawiera karotenoidy, które jak udowodniono naukowo działają przeciwnowotworowo. Karotenoidy pozytywnie wpływają na oczy i proces widzenia, opóźniają starzenie.

Nektar z melona ma właściwości moczopędne i przeczyszczające.

Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać melony w ustalonej ilości, ze względu na znaczną zawartość cukrów.

Melon zawiera substancje uniemożliwiające zlepianie się płytek krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów prowadzących do zawałów serca i udarów mózgu. Oprócz melona takie działanie wykazują też czosnek, cebula, grzybki mun, imbir.


Autor: Katarzyna Pawlak


Polecamy dietetyczne przepisy z melonem:



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik