Melon, należący do rodziny warzyw dyniowatych, jest stosunkowo rzadko uprawiany w Polsce, ale walory smakowe i odżywcze sprawiają, że jest coraz częściej spożywany.
Melon zawiera około 90% wody, dlatego też w letnie, upalne dni bardzo dobrze gasi pragnienie i orzeźwia.
Owoce melona są dość nietrwałe w przechowywaniu, dlatego aby zachowały dobre właściwości odżywcze i smakowe należy je przechowywać w temperaturze poniżej 10ºC.
Melony są najczęściej spożywane na surowo – na słodko jako deser lub jako przystawka w postaci sałatki lub z pieprzem czy imbirem. Mogą być częścią dania głównego, np. zapiekanka z melona, melonowe szaszłyki. Dobrze sprawdzają się jako składnik dżemów, konfitur i marmolad.
W wielu krajach, według medycyny ludowej melon może mieć różne właściwości lecznicze. W Indiach jest uważany za środek moczopędny, w Chinach leczy się nim zapalenie wątroby, a na Filipinach raka.
Melon, jako warzywo o żółto-zielonej barwie, zawiera karotenoidy, które jak udowodniono naukowo działają przeciwnowotworowo. Karotenoidy pozytywnie wpływają na oczy i proces widzenia, opóźniają starzenie.
Nektar z melona ma właściwości moczopędne i przeczyszczające.
Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać melony w ustalonej ilości, ze względu na znaczną zawartość cukrów.
Melon zawiera substancje uniemożliwiające zlepianie się płytek krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów prowadzących do zawałów serca i udarów mózgu. Oprócz melona takie działanie wykazują też czosnek, cebula, grzybki mun, imbir.
Autor: Katarzyna Pawlak
Polecamy dietetyczne przepisy z melonem: