Morela należy do rodziny różowatych. Jej owoc zazwyczaj nie jest zbyt duży – waży około 40g. Miąższ owoców jest soczysty, o słodkim lub słodkawo kwaśnym smaku i silnym aromacie. Morele charakteryzują się dużymi walorami smakowymi, lecz soczystością i delikatnością miąższu nie dorównują brzoskwiniom.
W porównaniu z innymi owocami naszej strefy klimatycznej morele są przede wszystkim doskonałym źródłem beta-karotenu. Już jedna większa sztuka tego owocu pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tę prowitaminę. Zasobne są także w składniki mineralne, głównie potas, magnez i żelazo, czyli jak większość warzyw i owoców mają działanie zasadotwórcze zapobiegające zakwaszeniu. Dość duża ilość pektyn w tych owocach nadaje im jędrność i trwałość (można je przechowywać w lodówce około tygodnia), ponadto pektyny są frakcją rozpuszczalną błonnika pokarmowego, więc działają pozytywnie na perystaltykę jelit. Morele są najbogatszym źródłem katechiny – związków flawonowych spełniających funkcję naturalnych barwników i przeciwutleniaczy.
Pestka moreli posiada nasiona, które zawierają toksyczną substancję – amigdalinę mogącą spowodować porażenie układu nerwowego, a w spożyciu większych ilości nawet śmierć.
Morele są przede wszystkim owocami deserowymi, przeznaczonymi do spożycia na świeżo. Mają również zastosowanie jako owoce nadające się na przetwory. Sporządza się z nich susz, kompoty i marmolady, nadają się również do mrożenia, konserwowania w całości w zalewie, a także do produkcji wódek gatunkowych, których jako zwolennicy zdrowego żywienia, nie polecamy!
Autor: Katarzyna Cymmer