Sok pomidorowy jest cennym źródłem wielu witamin oraz mikro i makroelementów. Zawiera większość składników odżywczych obecnych w nieprzetworzonych pomidorach. Bogaty jest więc w potas, fosfor, miedź i fluor, a także witaminy: H, E i K. Zawiera znaczne ilości witaminy C, która poprawia odporność oraz chroni organizm przed nowotworami. Szczególnie cenny jest występujący w dużych ilościach w soku pomidorowym likopen – niezwykle silny antyoksydant, który zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele groźnych nowotworów. Związek ten jest szczególnie ważny w diecie mężczyzn ponieważ zapobiega przerostowi oraz nowotworom gruczołu krokowego, a także może wspomagać leczenie niepłodności.
Codzienne picie soku z pomidorów reguluje pracę układu nerwowego. Zawarte w nim witaminy z grupy B oraz magnez i brom działają uspokajająco i chronią przed nerwicami. Regularne spożywanie zmniejsza również objawy zmęczenia i wspomaga układ krążenia. Pomaga też zmniejszyć niedobory witamin i składników mineralnych oraz zapobiegać niedokrwistości.
Doskonały jest dla osób próbujących pozbyć się zbędnych kilogramów – jest niskokaloryczny i powoduje natychmiastowe uczucie sytości. Dzięki obecności błonnika reguluje pracę jelit, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i zapobiega zaparciom. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu, neutralizuje nadmiar soli w diecie, orzeźwia i gasi pragnienie.
Warto włączyć do diety sok pomidorowy jeśli chcemy zadbać o skórę, włosy i paznokcie. Dzięki obecności takich związków jak beta–karoten, cynk oraz witaminy C i E paznokcie i włosy stają się mocne, a skóra dotleniona i odmłodzona. Wspomniany wcześniej likopen wraz z witaminą E hamuje procesy starzenia oraz reguluje odnowę komórek skóry. Dodawany jest do wielu kremów i maseczek działających kojąco i odświeżająco.
Źródła:
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW
Autor: Ilona Andraka