Fasolka szparagowa pochodzi ze Środkowej i Południowej Ameryki. Hodowana jest tam przez Meksykan i Peruwiańczyków już od 7000 lat. Przybycie na Stary Kontynent zawdzięcza hiszpańskim kolonizatorom. Jednak swoją popularność w Europie zyskała dzięki Francuzom, którzy znają ją już od 1597 roku. Do dzisiaj bywa nazywana "fasolką francuską" i to nie bez powodu. Na francuskich stołach gości w wielu różnych odmianach i kolorach. W Polsce najbardziej popularna jest odmiana koloru żółtego i zielonego.
Fasolka szparagowa należy do roślin uprawnych strączkowych. Spożywana jest świeżo po ugotowaniu, odparowaniu, konserwowa lub mrożona. Należy pamiętać, aby gotowana była odpowiedni czas, nie za długo i nie za krótko. Gotowana ponad 25 min traci większość cennych składników odżywczych, które zostają wypłukane do wody. Natomiast niedogotowana zawiera szkodliwą fazynę.
Jest lekkostrawna, młode strączki stanowią mniejsze obciążenie dla żołądka niż zwykła fasola. Posiada też mniejszą kaloryczność. Porcja fasolki (ok. 190g) to tylko 50kcal. Dlatego doskonała jest dla osób odchudzających się i dbających o figurę. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości, wiąże tłuszcz i oczyszcza organizm. W Polsce znana jest pod nazwą "szabelek", czyli ugotowana fasolka posypana bułeczką i polana masełkiem. Niestety w takiej wersji jej kaloryczność potrafi wzrosnąć diametralnie i wtedy traci swoje walory dietetyczne.
Bogata jest w cenne witaminy i składniki mineralne. Na szczególną uwagę zasługują witaminy: C, B2 i B3 oraz kwas foliowy. Ze względu na dużą obecność folianów polecana jest kobietom planującym zajście w ciążę. Mały talerzyk fasolki pokrywa 60% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, który wraz z innymi witaminami z grupy B koi nerwy, działa antydepresyjnie i usprawnia układ sercowo–naczyniowy. Fasolka szparagowa bogata jest w składniki mineralne takie jak magnez, potas i mangan.
Jak pokazują badania, fasolka zawiera fitoestrogeny, roślinne substancje budową zbliżone do żeńskich hormonów. Roślinne hormony pomagają zwalczać nieprzyjemne uderzenia gorąca pojawiające się u kobiet w okresie menopauzy. Zmniejszają również ryzyko nowotworów piersi i szyjki macicy. Dlatego poleca się ją kobietom po 40 roku życia. Fasolka szparagowa zmniejsza również ryzyko osteoporozy. Hamuje powstawanie komórek kościogubnych, dzięki czemu kości są mocne na długo.
Źródła:
S. Zalewski: Podstawy technologii gastronomicznej, WNT, Warszawa
Autor: Małgorzata Kabat