Kiedyś spotykane jedynie w amerykańskich filmach, dziś coraz częściej obecne w polskich domach. Halloweenowe świecące strachy z dyni pojawiają się w witrynach sklepowych, na gankach domów i parapetach w blokach. Chociaż na razie jest to widok rzadki, nikogo już nie dziwi.
Każdy, kto kiedyś własnoręcznie wykonał dyniowy lampion, wie ile radości daje taka zabawa. Pojawiające się w październiku soczyście pomarańczowe, małe, średnie i gigantyczne dynie kuszą nas i nasze dzieci na bazarach, osiedlowych sklepikach i w supermarketach.
Rodzice dobrze wiedzą, jak czasem trudno przekonać dziecko do zjedzenia nowej potrawy, szczególnie warzywa. Wykorzystajmy 31 października, czyli właśnie halloween, do zaszczepienia w naszych dzieciach sympatii do smakowitej i zdrowej dyni.
Dynia to warzywo, którego nie powinno zabraknąć w naszym menu. Należy ona do rodziny dyniowatych i jest siostrą kabaczka, melona, ogórka i tykwy. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, przez co często wykorzystywanym w dietach odchudzających. Ale to nie jedyna zaleta tego znanego, lecz mało popularnego warzywa. Dynia jest źródłem błonnika, potasu, selenu, witaminy A i karotenu.
Pestki dyni zawierają cenne tłuszcze, w tym kwasy omega-3, duże ilości fitosteroli, które pomagają np. przy przeroście gruczołu krokowego, beta-karoten, bardzo silny antyoksydant chroni nas przed przedwczesnym starzeniem, nowotworami i poprawia koloryt skóry.
Dynie możemy podzielić na jadalne i ozdobne. Do pierwszych należy dynia o pięknym pomarańczowym kolorze, natomiast do ozdobnych dyń zaliczamy rośliny, których owoce mają barwę białą, niebieskawą, czerwoną i bardzo efektowną fakturę. Wykorzystajmy te walory i przygotujmy z naszymi dziećmi kilka ozdób na Halloween.
Z dużej, umytej i wydrążonej dyni wykonać możemy wazę na zupę. Z małych kolorowych dyń ozdobnych zróbmy świeczniki. Zaproponujmy dziecku, by wykonało z dyni wazon na kwiaty. Tymi własnoręcznie wykonanymi ozdobami możemy teraz ozdobić stół podczas dyniowego obiadu.
A co zaserwować podczas dyniowego obiadu?
Z dyni możemy wyczarować wiele potraw. Zaproponujmy dziecku zabawę: co można ugotować lub przyrządzić z dyni? Może będzie to sok z dodatkiem innych warzyw i owoców. A może zróbmy pyszne racuchy, które nasza pociecha udekoruje według własnego uznania. Można ugotować zupę z dyni i podać w wazie, którą wcześniej własnoręcznie wykonaliśmy. Poprośmy malucha by udekorował małymi ozdobnymi dyniami stół.
Jak zrobić dynię na Halloween?
No i najważniejszy punkt każdego halloween - upiorny, wyszczerzony, pomarańczowy strach z ogromnej dyni.
Do wykonania potrzebujesz:
- Dynia jadalna, dowolnej wielkości, ale podpowiadamy im większa, tym łatwiej
- Ostry nóż – najlepszy jest o cienkim ostrzu
- Łyżka do zupy lub wazowa
- Miska
- Świeczki – mogą być tealight
- Ołówek
- Umyj dynię dokładnie i ustaw stabilnie na stole.
- Ostrożnie zacznij wycinać otwór na górze.
- Wytnij na wierzchu dyni otwór, może być okrągły, ale łatwiej i efektowniej jest wyciąć kształt nieregularnej gwiazdy.
- Delikatnie zdejmij powstałą pokrywę.
- Za pomocą łyżki do zupy lub łyżki wazowej (gdy dynia jest duża) wyjmij miękki miąższ razem z pestkami.
- Pestki możesz wysuszyć i zjeść po wyłuskaniu
- Narysuj ołówkiem oczy, nos i upiorny uśmiech.
- Pamiętaj, że elementy, które rysujesz, będzie trzeba wyciąć nożem, więc rysuj dość prosto.
- Za pierwszym razem unikaj linii półkolistych i małych kształtów, które będzie ciężko wyciąć.
- Wytnij nożem zaprojektowany kształt.
- Z wyciętych kawałków odetnij skórkę i wykorzystaj je do przygotowania zupy lub innego dania.
- Możesz stworzyć dwie głowy w jednej dyni, jedną z przodu, drugą z tyłu, dzięki temu lampion będzie efektowny z dwóch stron.
- Po wycięciu otworów włóż do środka zapalone świeczki, możesz zamknąć dynię wyciętym wcześniej wiekiem.
Dynia gotowa!
Życzymy ciekawych pomysłów na wykorzystanie dyni i świetnej zabawy z dziećmi.