Sekrety Diety - Jak przybrać na wadze?

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Jak przybrać na wadze?

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Jak przybrać na wadze?

 
Mam 163 cm wzrostu i ważę 57 kg. Waga teoretycznie jest prawidłowa, ale mam problem z odkładającą się tkanką tłuszczową w okolicach brzucha. Mój obwód pasa wynosi, aż 80cm, pomimo, że resztę ciała mam szczupłą. Co zrobić, żeby wyrównać proporcje ciała? Poziom hormonu TSH nie wykracza ponad normę.


Klaudia


 
Droga Klaudio!

Indeks masy ciała (BMI) jest w normie, więc Twoja waga jest jak najbardziej prawidłowa. Myślę, że Twój problem leży nie tylko w diecie, lecz także w strefie aktywności fizycznej.

Najlepszym sposobem dla Ciebie będzie łączenie większej ilości ruchu z odpowiednią dietą.

Zwiększenie spożycia produktów zawierających białko (drób, ryby, mięso, mleko i jego przetwory, sery), które pełnią w naszym organizmie funkcje budulcowe oraz lekkie ćwiczenia siłowe powinny rozwiązać Twój problem. Razem spowodują przyrost tkanki mięśniowej tam, gdzie jest ona potrzebna.

Do wykonywania takich ćwiczeń nie jest niezbędna siłownia czy salony fitness, możesz wykonywań je w domu przed telewizorem. Proponuję codziennie serię brzuszków prostych oraz skośnych. Najlepiej nie zapierać się nogami o drabinki czy tym podobne tylko ugiąć nogi w kolanach, a całe stopy postawić na podłodze. Jeśli chodzi o górne partie ciała jak ramiona, barki to najlepsze będą pompki. Możesz zacząć od tzw. damskich pompek, czyli, robić je na kolanach lub przy ścianie. Wartym uwagi ćwiczeniem w Twoim przypadku może się również okazać przytrzymywanie wyprostowanym na boki rąk z obciążeniem (np. półlitrowe butelki w każdej z rąk). Działa to wzmacniająco na całą górną część ciała, a jak poczujesz poprawę możesz zwiększyć obciążenie. Kolejnym problemem są nogi i aby go rozwiązać proponuję przysiady lub wykroki oraz wspięcia. Przysiady - niby łatwa rzecz, lecz bardzo ważne jest wykonywanie ich prawidłowo, mianowicie stopy podczas całego ruchu nie powinny być odrywane od podłogi, nie stoimy na palcach, lecz na całych stopach w niedużym rozkroku (delikatnie większym niż szerokość barków). Dbaj o to, aby plecy były wyprostowane, wyprostuj ręce przed siebie i gotowe. W tym ćwiczeniu również z czasem możesz zastosować jakieś obciążenie. Wykroki są ćwiczeniem dobrze działającym na uda i pośladki. Polegają na wykonywaniu dużego kroku z ugięciem kolana nogi prowadzącej do kąta 90°. Następnie wracamy na miejsce początkowe, zmieniamy nogę i robimy to samo kolejny raz drugą nogą. Z czasem również mile widziane obciążenie. Kolejnym ćwiczeniem jakie wzmocni nogi i przy okazji spowoduje lekkie nabranie masy w nogach są wspięcia. Przy tym ćwiczeniu najbardziej pracują łydki. Jest niezmiernie łatwe, polega tylko na tym, aby stojąc na podłodze (stopy ułożone równolegle do siebie, naturalny rozkrok na szerokość barków) wspinać się na palce, a następnie opuszczać na podłogę. Z biegiem czasu, jak przy innych ćwiczeniach można zastosować obciążenie. W ćwiczeniach najważniejsza jest systematyczność i dokładność. Codzienne wykonywanie 3 serii po 20 powtórzeń brzuszków prostych, skośnych, pompek przy ścianie lub na kolanach, przysiadów lub wypadów oraz wspięć powinno dać efekty po ok.3 miesiącach. Ćwiczenia można przeplatać, aby nie stały się monotonne i sprawiały przyjemność, chociaż uważam, że gdy zauważysz pierwsze efekty pracy motywacja sama się pojawi.

Warto również wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców oraz produktów zbożowych grubego przemiału, aby poprawić pracę przewodu pokarmowego i wysmuklić brzuch.

Ta metoda wyrównania proporcji ciała jest najbezpieczniejsza i mimo, że trzeba być wytrwałym, aby zauważyć efekty to gdy się one już pojawią utrzymanie ich będzie o wiele łatwiejsze. Tylko powtarzam jeszcze raz, najważniejsza jest systematyczność!:)

Powodzenia!

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów




Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik