Mam 175 cm wzrostu zawsze ważyłam 63-65kg. Odkąd pamiętam jem 2 posiłki dziennie śniadanie między 10-13 i obiadokolację 17-19. Niestety odkąd poznałam chłopaka przytyłam do 74kg. Co wieczór przynosił słodycze, pizze, cole. Postanowiłam schudnąć. Na śniadanie piłam 2 kefiry i jadłam normalną obiadokolację. Pytanie brzmi czy jak zacznę jeść normalne śniadanie to nie utyję?
Ida
Pani Ido,
Dieta odchudzająca, o której Pani pisze jest dość specyficzna. Jest stosowanie pomogło Pani schudnąć, jednak biorąc pod uwagę ogólna kondycję organizmu, dwa posiłki dziennie, dość późne śniadanie i ciężki żywieniowo koniec dnia, jeden posiłek niepełnowartościowy, składający się codziennie z tego samego produktu, nie jest dobrym modelem żywieniowym.
Odchudzanie polega na wypracowaniu umiarkowanego deficytu
energetycznego, czyli na jedzeniu nieco mniejszych ilości energii niż
potrzebuje tego w danych warunkach organizm. Jeżeli udało się Pani
schudnąć to niewątpliwie ten deficyt został osiągnięty. Chcę powiedzieć, że kwestia chudnięcia nie jest związana bezpośrednio z wybraniem kefiru na
śniadanie lecz ograniczeniu kalorii. Cechą zdrowych modeli żywieniowych
jest urozmaicenie. Chociaż kefir jest bardzo wartościowym produktem,
godnym polecenia i odpowiednim do wykorzystania w dietach
odchudzających to codzienne opieranie 1 z 2 posiłków tylko na nim może
prowadzić do niedoborów (np witaminy C, której obawiam się w posiłku
obiadokolacyjnym może nie wystarczyć do wypracowania dziennego
zapotrzebowania).
Pani Ido, nie mogę oprzeć się chęci odniesienia się do całości Pani jadłospisu i nie próbować namówić Pani na docelowe modyfikacje w jadłospisie. Jeżeli przez większość życia jadała Pani 2 posiłki, może w pierwszym kroku udałoby się dorzucić gdzieś jeszcze jeden (docelowo 5 posiłków uważany jest za jeden z najlepszych standardów). Jednak tu warto dodać, że zależy nam na utrzymaniu zmniejszonej wagi, więc dodatkowy posiłek powinien łączyć się ze zmniejszeniem porcji pozostałych.
Z tego co zrozumiałam wzrost masy nastąpił po wprowadzeniu do diety
niekontrolowanych i mało wartościowych posiłków na noc, więc większym
czynnikiem wpływającym na ponowny wzrost masy będzie miało trzymanie się z daleka od żywności "śmieciowej".
Podczas wychodzenia z diety ważne jest żeby stopniowo zwiększać ilość kalorii i obserwować zachowanie masy ciała. Trzymać się zasad zdrowego żywienia, jadać urozmaicone posiłki opierające się na produktach z różnych grup produktów spożywczych z tak zwanej
piramidy żywieniowej
, dbać o odpowiednie ilości warzyw i owoców, sięgać po produkty pełnoziarniste, chudy nabiał i mięsa, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, unikać używek i wprowadzić do stylu życia regularne ćwiczenia.
dietetyk: Karolina Jaworska