Jaką dietę zastosować przy refluksie żołądkowym i kamicy szczawianowo-wapniowej? Czy za dodatkową opłatą można otrzymać np.tygodniowy przykładowy jadłospis?
Ewa
Pani Ewo,
Pani dieta powinna być oparta o zasady zdrowego żywienia z pewnymi modyfikacjami.
Przede wszystkim warto zadbać Pani o regularność posiłków, umiar, nie przejadać się. W Pani przypadku lepiej skupić się na większej liczbie posiłków, lecz mniejszych porcjach. 5 posiłków to minimum jakie powinna wprowadzić Pani do diety. Mniejsze porcje pozwalają zminimalizować problemy z cofaniem się treści pokarmowej i zabezpieczają przed refluksem, jednocześnie istotne jest unikanie przegładzania się.
Posiłki powinny być urozmaicone, zaplanowane, jedzone w spokoju, bez pośpiechu i należy unikać leżenia po nich, stąd też warto zadbać by ostatni posiłek był jedzony minimum 3 godzinny przed pójściem spać. Jednak ze względu na korzystne zjawisko rozcieńczania moczu, przed snem warto zadbać o dodatkową porcję wody. Ponieważ jednym z istotniejszych zaleceń w przypadku kamicy jest wprowadzenie do diety znacznych ilości wody, a jednocześnie w przypadku refluksu istotne jest unikanie spożywania dużych objętości pokarmów, powinna skupić się Pani na piciu wody pomiędzy posiłkami, małymi łykami. W Pani przypadku najlepsza będzie woda nisko lub średnio-zmineralizowana nie gazowana. W ciągu dnia minimalna ilość wody jaką powinna Pani wypić to 3 litry.
Wśród produktów, które należy wyeliminować na pierwszym miejscu jest kawa i czarna herbatę. Kofeina i teina nasilają wydzielanie wewnątrz żołądkowe, zaś zawarte w nich szczawiany sprzyjają powstawaniu kamieni. Te ostatnie znajdziemy również w kakao, czekoladzie, które jednocześnie opóźniają opróżnianie żołądka sprzyjając dolegliwością związanym ze zgagą oraz w szczawiu, szpinaku, rabarbarze, botwinie, burakach i choć są to produkty o wysokiej wartości biologicznej w Pani przypadku należy je wyeliminować z diety.
Ponieważ w chorobie refluksowej ściana przełyku jest ciągle narażona na uszkodzenia, związane z cofaniem się treści żołądkowej, z diety należy wyeliminować produkty, które w sposób mechaniczny mogą podrażniać nie zaleczoną błonę śluzową, należą do nich produkty kwaśne, jak soki z cytrusów, produkty ostre, gorące, alkohol. Należy unikać również produktów tłustych, smażonych i wszystkich, których spożywanie nasila problemy bólowe.
W związku z kamicą należy również z umiarem spożywać produkty bogate w białko, którego nadmiar zakwasza i sprzyja powstawaniu kamieni. Dlatego warto z umiarem jadać mięso, a ze względu na refluks szczególnie nie polecane będą tłuste mięsa. Jednocześnie spożywanie warzyw i owoców działa odkwaszająco, więc dieta bogata w te ostatnie będzie działała prewencyjnie.
Istotne jest unikanie soli, bo może ona zaostrzyć oba problemy zdrowotne. Sól przyspieszając wydalanie wapnia z moczem przyczynia się do powstawania kamieni, zaś jej obecność w żołądku pobudza wydzielanie kwasu solnego, którego zarzucanie do przełyku jest istotą problemów ze zgagą. Tym samym warto unikać wysokoprzetworzonej żywności, żywności konserwowanej, kiszonek, słonych przekąsek, fast-foodów, które obfitują w sól i nie dosalać niczego na talerzu. Dobrym substytutem soli są świeże i suszone zioła.
Są to najistotniejsze modyfikacje jakie należy wdrożyć do diety, szczegółowe zalecenia wraz z jadłospisem wymagają głębszego poznania Pani stanu zdrowia i dopasowania diety do potrzeb. Gdyby była Pani zainteresowana zapraszam do skorzystania z oferty
diety indywidualnej.
dietetyk: Karolina Jaworska