Czy stosowanie suplementów błonnika jest bezpieczne?
Ela
Suplementy błonnika pomagają zmniejszać uczucie głodu, wchłaniają nadmiar tłuszczu, cholesterolu, przyspieszają perystaltykę jelit przez co zapobiegają zaparciom i ułatwiają utrzymanie diety ubogoenergetycznej. Niestety mają też inne, niepożądane właściwości. Błonnik pokarmowy potrafi w naszym przewodzie pokarmowym wiązać zarówno nadmiar tłuszczu, jak i inne, wartościowe składniki naszej diety, takie jak witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, podczas gdy spożywamy niskoodżywczą dietę wspomaganą suplementami błonnika. W takim przypadku dieta staje się jeszcze niżej odżywcza i w konsekwencji prowadzi do niedożywienia. Tego typu niedożywienie może pojawić się u osób których waga wskazuje na nadwagę lub otyłość.
Osoby które sięgają po suplementy błonnikowe koniecznie powinny zwiększyć spożycie płynów. Niestety nie zawsze pamiętamy o tym, a w przypadku zaniedbania mogą pojawić się problemy trawienne, zaparcia i wzdęcia, które niejednokrotnie wymagają leczenia.
Należy pamiętać, że owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, kasze, ciemny ryż, orzechy są również bardzo bogate w błonnik pokarmowy. Dlatego jeżeli wprowadzimy odpowiednie produkty będziemy przestrzegali zasad zdrowego żywienia, suplementy będą zbędne, a my będziemy cieszyć się zdrowiem bez ryzyka niedoborów pokarmowych i innych negatywnych konsekwencji.
dietetyk: Karolina Jaworska